Lot 3041* - Z27 Swiss Art - Friday, 04. December 2009, 02.00 PM
FERDINAND HODLER
(Bern 1853–1918 Geneva)
Frauenportrait. Um 1914.
Öl auf Leinwand.
Unten rechts signiert: F. Hodler.
40,2 x 29,8 cm.
Provenienz:
CHF 250 000 / 350 000 | (€ 257 730 / 360 820)
Sold for CHF 312 000 (including buyer’s premium)