Lot 3019 - Z27 Swiss Art - Friday, 04. December 2009, 02.00 PM
ALBERT ANKER
(1831 Ins 1910)
Strickendes Mädchen. 1888.
Öl auf Leinwand.
Unten links signiert: Anker.
63 x 45,5 cm.
Provenienz:
CHF 900 000 / 1 300 000 | (€ 927 840 / 1 340 210)
Sold for CHF 3 010 000 (including buyer’s premium)